IC 167

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 167
{{{опис}}}
Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 28 м 17,4 с
Деклинација -62° 21' 10"
Положбен агол 58°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb/P
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1900
Други ознаки ESO 123-12, AM 0727-621, IRAS 07276-6214

IC 167галаксија во соѕвездието Кобилица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 167 се споменува и како ESO 123-12, AM 0727-621, IRAS 07276-6214.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 167 е од видот Sb/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 167 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 28 м 17,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -62° 21' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 58°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 167 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 21075.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]