IC 1659

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1659


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 21 м 55,5 с
Деклинација +11° 58' 1""
Положбен агол 70°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IB
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки UGC 7421, VCC 512

IC 1659галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1659 се споменува и како UGC 7421, VCC 512.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1659 е од видот IB.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 1659 има привидни димензии од 1,2' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 21 м 55,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 58' 1"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 70°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1659 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40005.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]