IC 1649

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1649


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 21 м 26,7 с
Деклинација +11° 45' 28""
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,7
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904

IC 1649галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1649 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 1649 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 21 м 26,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 45' 28"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1649 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 165092.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]