IC 1644

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1644


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 20 m 52,6 s
Деклинација +25° 25' 46"
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 10,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,1'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903
Други ознаки CGCG 128-81, KUG 1218+257

IC 1644 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1644 се споменува и како CGCG 128-81, KUG 1218+257.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1644 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 10,9 mag/arcmin2.[2] IC 1644 има привидни димензии од 0,3' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 20 m 52,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 25' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1644 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39874.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]