IC 1632

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1632


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 19 м 32,8 с
Деклинација +9° 24' 53"
Положбен агол 126°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки MCG 2-32-2, CGCG 70-10, VCC 356, NPM1G +09.0288

IC 1632галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1632 се споменува и како MCG 2-32-2, CGCG 70-10, VCC 356, NPM1G +09.0288.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1632 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 1632 има привидни димензии од 0,8' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 19 м 32,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 24' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 126°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1632 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39682.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]