IC 1631/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1631/1


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 19 м 17,1 с
Деклинација +12° 1' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S M
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриена 12 септември 1900
Други ознаки MCG 2-31-91, CGCG 70-7, VCC 337, NPM1G +12.0311

IC 1631/1галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1631/1 се споменува и како MCG 2-31-91, CGCG 70-7, VCC 337, NPM1G +12.0311.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 септември 1900 година од страна на Фридрих Карл Арнолд Швасман.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1631/1 е од видот S M.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 1631/1 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 19 м 17,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 1' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1631/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39644.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]