IC 163

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 163


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 55 м 28,7 с
Деклинација -76° 55' 13"
Положбен агол 107°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 18 декември 1900
Други ознаки ESO 33-32, IRAS 05576-7655

IC 163галаксија во соѕвездието Маса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 163 се споменува и како ESO 33-32, IRAS 05576-7655.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 декември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 163 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 163 има привидни димензии од 2,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 55 м 28,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -76° 55' 13".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 107°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 163 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18092.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Tully, R.B., "Nearby Galaxies Catalog". New York: Cambridge University Press, 1988.

A preliminary version on magnetic tape (1981) was used here. (23,17) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]