IC 1625

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1625


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 18 м 54,6 с
Деклинација +12° 28' 10""
Положбен агол 44°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
15,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,1'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки UGC 7347, FGC 1407

IC 1625галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1625 се споменува и како UGC 7347, FGC 1407.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1625 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 1625 има привидни димензии од 1,1' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 18 м 54,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 28' 10"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 44°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1625 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39580.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]