IC 1623/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1623/1


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 18 m 41,9 s
Деклинација +11° 43' 53"
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки MCG 2-31-85, CGCG 69-139, CGCG 70-2, VCC 302, 8ZW 180, IRAS 12161+1200

IC 1623/1 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1623/1 се споменува и како MCG 2-31-85, CGCG 69-139, CGCG 70-2, VCC 302, 8ZW 180, IRAS 12161+1200.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1623/1 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 1623/1 има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 18 m 41,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 43' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1623/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39562.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]