IC 1621

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1621


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 18 m 17,3 s
Деклинација +13° 15' 26"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид P
Привиден сјај
(видлив)
16,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,3
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки 8ZW 178, close pair 18"

IC 1621 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1621 се споменува и како 8ZW 178, close pair 18".

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1621 е од видот P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 mag/arcmin2.[2] IC 1621 има привидни димензии од 0,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 18 m 17,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 15' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1621 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39512.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]