IC 1615

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1615


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 17 м 45,8 с
Деклинација +9° 36' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Физички податоци
Историја
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриена 10 февруари 1900

IC 1615галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 февруари 1900 година од страна на Фридрих Карл Арнолд Швасман.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1615 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,3 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 17 м 45,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 36' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1615 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]