IC 1614

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1614


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 17 м 5,3 с
Деклинација +12° 17' 22"
Положбен агол 58°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки UGC 7312, CGCG 69-125, VCC 218

IC 1614галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1614 се споменува и како UGC 7312, CGCG 69-125, VCC 218.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1614 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 1614 има привидни димензии од 1,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 17 м 5,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 17' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 58°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1614 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39381.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]