Прејди на содржината

IC 1610

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1610


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 16 м 0 с
Деклинација +12° 41' 16""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки MCG 2-31-73, MK 764, CGCG 69-114, KUG 1213+129, VCC 174, NPM1G +12.0308

IC 1610галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1610 се споменува и како MCG 2-31-73, MK 764, CGCG 69-114, KUG 1213+129, VCC 174, NPM1G +12.0308.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1610 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 1610 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 16 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 41' 16"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1610 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39263.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]