IC 161

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 161


Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 1 m 8 s
Деклинација -23° 40' 22"
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 1,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 декември 1897
Други ознаки NGC 2139, ESO 488-54, MCG -4-15-5, AM 0559-234, IRAS 05590-2340

IC 161 е галаксија во соѕвездието Зајак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 161 се споменува и како NGC 2139, ESO 488-54, MCG -4-15-5, AM 0559-234, IRAS 05590-2340.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 161 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 161 има привидни димензии од 2,4' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 1 m 8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 40' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 161 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18258.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]