IC 1595

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1595


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 10 м 35,6 с
Деклинација +11° 45' 41""
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,2'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки CGCG 69-70, VCC 24, NPM1G +12.0305

IC 1595галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1595 се споменува и како CGCG 69-70, VCC 24, NPM1G +12.0305.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1595 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 m/лм2.[2] IC 1595 има привидни димензии од 0,6' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 10 м 35,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 45' 41"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1595 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38747.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]