IC 159

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 159


Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 57 m 53,3 s
Деклинација -23° 10' 50"
Положбен агол 54°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 декември 1897
Други ознаки ESO 488-47, MCG -4-15-1, AM 0555-231, IRAS 05559-2311

IC 159 е галаксија во соѕвездието Зајак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 159 се споменува и како ESO 488-47, MCG -4-15-1, AM 0555-231, IRAS 05559-2311.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 159 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 159 има привидни димензии од 1,7' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 57 m 53,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 10' 50".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 54°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 159 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18148.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]