IC 1584

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1584


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 5 м 12,5 с
Деклинација +10° 38' 24""
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,2'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки MCG 2-31-25, CGCG 69-45

IC 1584галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1584 се споменува и како MCG 2-31-25, CGCG 69-45.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1584 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 1584 има привидни димензии од 0,7' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 5 м 12,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 38' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1584 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38273.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]