IC 1577

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1577


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 56 м 1,1 с
Деклинација -2° 43' 14"
Положбен агол 112°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 23 мај 1897
Други ознаки NGC 3979, UGC 6907, MCG 0-31-3, CGCG 13-5

IC 1577галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1577 се споменува и како NGC 3979, UGC 6907, MCG 0-31-3, CGCG 13-5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 мај 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1577 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 1577 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 56 м 1,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -2° 43' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 112°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1577 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37488.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]