IC 1574

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1574


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 45 m 37 s
Деклинација +31° 17' 58""
Положбен агол 24°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 7 мај 1896
Други ознаки MCG 5-28-28, CGCG 157-31

IC 1574 е галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1574 се споменува и како MCG 5-28-28, CGCG 157-31.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1574 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] IC 1574 има привидни димензии од 0,8' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 45 m 37 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 17' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 24°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1574 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36653.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]