IC 155

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 155


Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 33 м 13,2 с
Деклинација -36° 23' 58"
Положбен агол 109°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 9 декември 1895
Други ознаки IC 2135, ESO 363-7, MCG -6-13-4, AM 0531-362, IRAS 05314-3626

IC 155галаксија во соѕвездието Гулаб, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 155 се споменува и како IC 2135, ESO 363-7, MCG -6-13-4, AM 0531-362, IRAS 05314-3626.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 декември 1895 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 155 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 155 има привидни димензии од 2,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 33 м 13,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 23' 58".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 109°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 155 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 17433.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]