IC 152

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 152


Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 19 m 1,4 s
Деклинација -37° 5' 21"
Положбен агол 67°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 ноември 1897
Други ознаки ESO 362-14, MCG -6-12-17, AM 0517-370

IC 152 е галаксија во соѕвездието Гулаб, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 152 се споменува и како ESO 362-14, MCG -6-12-17, AM 0517-370.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 ноември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 152 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 152 има привидни димензии од 1,5' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 19 m 1,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -37° 5' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 67°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 152 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 17081.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]