IC 1509

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1509


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 28 m 31 s
Деклинација +9° 6' 14""
Положбен агол 161°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки UGC 6475, MCG 2-29-33, CGCG 67-85, FGC 1253

IC 1509 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1509 се споменува и како UGC 6475, MCG 2-29-33, CGCG 67-85, FGC 1253.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1509 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 1509 има привидни димензии од 1,8' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 28 m 31 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 6' 14"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 161°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1509 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35320.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]