IC 1504

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1504


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 28 m 13 s
Деклинација +9° 3' 46""
Положбен агол 126°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки MCG 2-29-30, CGCG 67-82, IRAS 11256+0920

IC 1504 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1504 се споменува и како MCG 2-29-30, CGCG 67-82, IRAS 11256+0920.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1504 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 mag/arcmin2.[2] IC 1504 има привидни димензии од 0,7' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 28 m 13 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 3' 46"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 126°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1504 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35301.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]