IC 1503

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1503


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 28 m 11,7 s
Деклинација +9° 5' 38""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

IC 1503 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1503 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,4 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 28 m 11,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 5' 38"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1503 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]