IC 150

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 150


Соѕвездие Длето
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 56 м 33,8 с
Деклинација -28° 30' 14"
Положбен агол 157°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 26 декември 1897
Други ознаки ESO 422-12, MCG -5-12-11, IRAS 04545-2834

IC 150галаксија во соѕвездието Длето, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 150 се споменува и како ESO 422-12, MCG -5-12-11, IRAS 04545-2834.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 150 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 150 има привидни димензии од 1,7' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 56 м 33,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -28° 30' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 157°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 150 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16373.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]