IC 1496

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1496


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 27 m 47,5 s
Деклинација +13° 25' 34"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид dE
Привиден сјај
(видлив)
16,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,5
Површински сјај 14,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

IC 1496 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1496 е од видот dE.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,8 mag/arcmin2.[2] IC 1496 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 27 m 47,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 25' 34".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1496 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1430728.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]