IC 1491

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1491


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 27 м 31,5 с
Деклинација +12° 8' 36""
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
16,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,6
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки NPM1G +12.0274

IC 1491галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1491 се споменува и како NPM1G +12.0274.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1491 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 1491 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 27 м 31,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 8' 36"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1491 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3090991.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]