IC 149

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 149


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 39 m 47,7 s
Деклинација -76° 50' 12"
Положбен агол 89°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 17 ноември 1900
Други ознаки ESO 32-18

IC 149 е галаксија во соѕвездието Маса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 149 се споменува и како ESO 32-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 ноември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 149 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 149 има привидни димензии од 1,8' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 39 m 47,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -76° 50' 12".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 89°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 149 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15758.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]