IC 1465

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1465


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 24 m 24 s
Деклинација +12° 24' 57"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,1'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки FGC 1242

IC 1465 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1465 се споменува и како FGC 1242.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1465 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] IC 1465 има привидни димензии од 0,8' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 24 m 24 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 24' 57".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1465 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 91114.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]