IC 1463

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1463


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 24 м 4 с
Деклинација +12° 8' 8"
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
16,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,9
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки NPM1G +12.0273

IC 1463галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1463 се споменува и како NPM1G +12.0273.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1463 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 1463 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 24 м 4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 8' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1463 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1404358.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]