IC 1456

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1456


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 23 м 17,5 с
Деклинација +13° 23' 34"
Положбен агол 116°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0?
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки MCG 2-29-24, CGCG 67-69

IC 1456галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1456 се споменува и како MCG 2-29-24, CGCG 67-69.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1456 е од видот S0?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] IC 1456 има привидни димензии од 0,7' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 23 м 17,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 23' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 116°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1456 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1429884.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]