IC 1417

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1417


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 19 м 57,4 с
Деклинација +13° 25' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
16,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,6
Површински сјај 14,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки NPM1G +13.0268

IC 1417галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1417 се споменува и како NPM1G +13.0268.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1417 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,7 m/лм2.[2] IC 1417 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 19 м 57,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 25' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1417 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1430824.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]