IC 1416

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1416


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 19 м 48,4 с
Деклинација +10° 43' 2"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,9
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки NPM1G +10.0255

IC 1416галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1416 се споменува и како NPM1G +10.0255.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1416 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 1416 има привидни димензии од 0,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 19 м 48,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 43' 2".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1416 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3091274.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]