IC 140

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 140


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 17 m 53,5 s
Деклинација -56° 36' 58"
Положбен агол 148°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 157-19

IC 140 е галаксија во соѕвездието Мрежичка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 140 се споменува и како ESO 157-19.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 140 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 mag/arcmin2.[2] IC 140 има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 17 m 53,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 36' 58".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 148°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 140 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14823.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]