Прејди на содржината

IC 14

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 14
{{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 5 м 53,5 с
Деклинација -29° 17' 34"
Положбен агол 148°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,5'
Историја
Откривач Ормонд Стоун
Откриена 3 јануари 1889
Други ознаки ESO 440-52, MCG -5-29-10

IC 14галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 14 се споменува и како ESO 440-52, MCG -5-29-10.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 јануари 1889 година од страна на Ормонд Стоун.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 14 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] IC 14 има привидни димензии од 1,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 5 м 53,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -29° 17' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 148°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 14 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38345.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]