IC 1391

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1391


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 17 м 19,5 с
Деклинација +12° 57' 38""
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
15,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

IC 1391галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1391 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 1391 има привидни димензии од 0,6' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 17 м 19,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 57' 38"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1391 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1419739.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]