IC 138

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 138


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 17 m 54,5 s
Деклинација -55° 55' 51"
Положбен агол 18°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Scd
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 157-18, FGCE 387, AM 0416-560, IRAS 04168-5603

IC 138 е галаксија во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 138 се споменува и како ESO 157-18, FGCE 387, AM 0416-560, IRAS 04168-5603.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 138 е од видот Scd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 138 има привидни димензии од 2,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 17 m 54,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 55' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 18°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 138 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14824.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]