IC 1377

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1377


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 16 м 4,1 с
Деклинација +10° 9' 44""
Положбен агол 35°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc R
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки UGC 6288, MCG 2-29-17, CGCG 67-45, KARA 473

IC 1377галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1377 се споменува и како UGC 6288, MCG 2-29-17, CGCG 67-45, KARA 473.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1377 е од видот Sc R.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1377 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 16 м 4,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 9' 44"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 35°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1377 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34368.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]