IC 1350

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1350


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 13 m 5,9 s
Деклинација +11° 40' 26""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
16,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,7
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки NPM1G +11.0268

IC 1350 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1350 се споменува и како NPM1G +11.0268.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1350 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 mag/arcmin2.[2] IC 1350 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 13 m 5,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 40' 26"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1350 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1397074.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]