IC 135

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 135


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 12 м 4,3 с
Деклинација -58° 33' 27"
Положбен агол 168°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 118-9, AM 0411-584

IC 135галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 135 се споменува и како ESO 118-9, AM 0411-584.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 135 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 135 има привидни димензии од 1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 12 м 4,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -58° 33' 27".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 168°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 135 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14636.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]