IC 1346

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1346


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 3 m 50,9 s
Деклинација -20° 5' 35"
Положбен агол 70°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 19 април 1900
Други ознаки ESO 569-33, MCG -3-28-34, NPM1G -19.0356

IC 1346 е галаксија во соѕвездието Пехар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1346 се споменува и како ESO 569-33, MCG -3-28-34, NPM1G -19.0356.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 април 1900 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1346 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 1346 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 3 m 50,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -20° 5' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 70°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1346 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 33418.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]