IC 134

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 134


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 11 м 9,8 с
Деклинација -53° 41' 11"
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 декември 1899
Други ознаки ESO 157-4, IRAS 04098-5348

IC 134галаксија во соѕвездието Златна Рипка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 134 се споменува и како ESO 157-4, IRAS 04098-5348.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 134 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 134 има привидни димензии од 1,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 11 м 9,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 41' 11".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 134 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14623.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]