IC 1335

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1335


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 22 м 53,5 с
Деклинација +24° 36' 25"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 26 март 1900
Други ознаки NPM1G +24.0205

IC 1335галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1335 се споменува и како NPM1G +24.0205.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 март 1900 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1335 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] IC 1335 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 22 м 53,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +24° 36' 25".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1335 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1711559.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]