IC 1332

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1332


Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 10 м 10,1 с
Деклинација +36° 27' 55""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 мај 1896
Други ознаки CGCG 183-2, CGCG 182-81, NPM1G +36.0203, KUG 1007+367

IC 1332галаксија во соѕвездието Мал Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1332 се споменува и како CGCG 183-2, CGCG 182-81, NPM1G +36.0203, KUG 1007+367.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 мај 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1332 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] IC 1332 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 10 м 10,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +36° 27' 55"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1332 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29592.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]