IC 1327

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1327


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 52 м 50,7 с
Деклинација -33° 44' 31""
Положбен агол 100°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0 R
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена април 1900
Други ознаки ESO 374-6

IC 1327галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1327 се споменува и како ESO 374-6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во април 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1327 е од видот S0 R.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1327 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 52 м 50,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 44' 31"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 100°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1327 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28466.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]