IC 1326

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1326


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 45 м 12,7 с
Деклинација +27° 15' 9"
Положбен агол 119°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 април 1897
Други ознаки MCG 5-23-35, CGCG 152-65, NPM1G +27.0247, KCPG 213B

IC 1326галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1326 се споменува и како MCG 5-23-35, CGCG 152-65, NPM1G +27.0247, KCPG 213B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 април 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1326 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 1326 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 45 м 12,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 15' 9".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 119°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1326 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 27940.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]