IC 1323

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1323


Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 43 м 15,9 с
Деклинација +35° 12' 23"
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 2 април 1900
Други ознаки KUG 0940+354

IC 1323галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1323 се споменува и како KUG 0940+354.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 април 1900 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1323 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1323 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 43 м 15,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 12' 23".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1323 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 82517.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]