IC 1321

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1321


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 41 м 24,5 с
Деклинација +27° 53' 45""
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид P
Привиден сјај
(видлив)
15,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 23 мај 1903

IC 1321галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 мај 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1321 е од видот P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 1321 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 41 м 24,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 53' 45"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1321 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1820853.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]