IC 1320

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1320


Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 41 м 4 с
Деклинација +34° 44' 1""
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 14 мај 1903
Други ознаки NPM1G +34.0168, IRAS 09380+3457

IC 1320галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1320 се споменува и како NPM1G +34.0168, IRAS 09380+3457.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 мај 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1320 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1320 има привидни димензии од 0,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 41 м 4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +34° 44' 1"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1320 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 165538.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]