Прејди на содржината

IC 1319

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1319


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 36 м 5,8 с
Деклинација -12° 26' 12""
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 20 февруари 1898
Други ознаки NGC 2947, IC 547, MCG -2-25-4, IRAS 09336-1212

IC 1319галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1319 се споменува и како NGC 2947, IC 547, MCG -2-25-4, IRAS 09336-1212.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 февруари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1319 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 1319 има привидни димензии од 1,5' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 36 м 5,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 26' 12"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1319 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 27309.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]